Szemerédi Bernadett és Széplaky Géza

Szemerédi Bernadett 1988-ban született egy kis vajdasági faluban, Hódegyházán.

2012-ben végzett a Pesti Magyar Színiakadémián, jelenleg a szarvasi Cervinus Teátrum és az Udvari Kamaraszínház művészeként mind az anyaországban, mind a határon túli magyarlakta területeken játszik.

Gyermekkora óta hegedül és énekel.

2017-ben művészet kategóriában Joyful-díjban részesült, a Valahol Európában című előadás Évájának megformálásáért pedig kiérdemelte a Teátrumi Nyári Színházi Fesztivál zsűrijének kiváló színésznői alakításért járó különdíját.

Széplaky Géza 1979-ben született Törökszentmiklóson. A Kecskeméti Katona József deszkáin szerezte meg színészi oklevelét, s ennek a társulatnak 10 évig volt meghatározó tagja is. Jelenleg szabadúszó színészként a szarvasi Cervinus Teátrum és az Udvari Kamaraszínház előadásaiban játszik – határon innen és túl. A színház mellett egy szamuráj alapokon nyugvó harcművészet mestere is, színészi munkásságával szinte egyidőben kezdett el élni ezen szenvedélyének is.

Néhány ajánlat a műsoraikból:

1.) Egy Út, egy Élet… 

– zenés barangolás szívben, lélekben, két hangra.

Keresztény és hazaféltő értékeket közvetítő dalok és költemények esszenciája – összetartozásról, vágyról, odaadásról, várakozásról. Lélektől lélekig. Istenért, Hazáért, egymásért.

Az est időtartama: 60 perc.

2.) én@világ.hu

– interaktív improvizációs életjáték

Korunk megváltozott értékrendje hatalmas kihívások elé állítja a mindenre fogékony ifjúságot. Az önismeretnek talán még soha nem volt ennyire rögös útja a virtuális világ vonzásában, ahol az értékrendet a menőség, a márkás termékek birtoklása, az erő és a pénz határozza meg. A média által sugallt mintát követve a fiatalok nem tudják felszínre hozni valós értékeiket, mert fogalmuk sincs, hogy mi az, ami a felszín, a felszínesség alatt rejlik. A gyermekekre, kamaszokra jellemző falkaszellem, a csoporthoz tartozás és az ott betöltött szerep mindezt tovább nehezíti. A legyek-e bátor, és döntsek igazi értékeim – az igazsághoz való ragaszkodás, helyes viselkedés, önuralom, tolerancia, szeretet – késztetésére, legyek önazonos, vagy a mindegy, ki vagyok én, csak fogadjanak el, nagyon nehéz kérdés. Különösen nehéz ez a hátrányos helyzetű fiatalok számára.  A ma döntéseiből holnap lesz, ezért nem mindegy, hogy hogyan döntünk.

Az előadás üzenete: A világom akkor fog megváltozni, ha én változom.

Játsszák: Somogyi Anna, Szemerédi Bernadett, Széplaky Géza… és természetesen a gyerekek.

Célcsoport: általános iskolák (alsó és felső tagozatosok), 10-40 fős csoportokban gondolkodva.

A foglalkozás időtartama: 60 perc.

3.) Kult-Óra emberi hangra és hegedűre 

Megkíséreltük láncra fűzni költészetünk és zenei palettánk ékköveit a Himnusz születésétől egészen napjainkig.

4.) IstenSzeretők 

– a Jó Szó Esték felkérésére született zenés-verses összeállítás, amelyben egy olyan szerelem íve rajzolódik ki Isten és ember, férfi és nő között, amely a másikban való feloldódás vágyától a feltétel nélküli szeretetig, az apró csodák és nehézségek iránt is hálás, örök társig jut el. Mert az Istennel való hármas közösségben a botlókövek is lépcsőkké formálódnak. Mindehhez adott egy fiatal színész házaspár, személyes vallomásokkal, irodalmi és zenés vonatkozásokkal.

Az est időtartama: 60 perc.

5.) Mindhalálig 1917 – zenés színmű Gyóni Géza életéről

„Vakitó csillagnak mikor támad fénye, Lássák meg arcuk a San-folyó tükrébe, Amikor magyar vért gőzölve hömpölyget, Hogy sirva sikoltsák: Istenem, ne többet” – emeli fel hangját a háború ellen Csak egy éjszakára… című versében Gyóni Géza költő, publicista. Neki, vagyis a magyar történelem egyik legnemesebb, 100 éve elhunytalakjának állít emléket a Mindhalálig 1917 című darab.

Szereplők: Széplaky Géza, Szemerédi Bernadett, Jónás Gabriella, Dóczy Péter, Csonka Boglárka.

Játékidő: 75 perc.

6.) Ébren álmodik a magyar – Zrínyi feltámadása

– Vásári komédia 1 részben

Előadásunkban a hős Zrínyi dédunokájának, a költőnek, Szigeti veszedelem című művét dolgozzuk fel, érthetőbbé téve a mai ember számára azt a kort és erkölcsi rendszert.
Egyszerű emberek egyszerű gondolatokkal, mindennapi problémákkal, akiknek a szürke hétköznapok során szintén minduntalan döntéseket kell hozniuk, akárcsak a nagy elődnek, a szigetvári hősnek.
450 évvel a nagy történelmi esemény után hová jutottunk, mit tartunk erkölcsi értéknek, mennyiben változott meg világnézetünk, életszemléletünk, szükségünk van-e hősökre, egyáltalán felismerjük-e hétköznapi hőseinket?
Ezekre és még sok más kérdésre próbálunk választ találni az előadás folyamán, hol komolyan, hol humorral átszőve, dallal, tánccal, őszinte hittel.

Szereplők:

Szemerédi Bernadett – cigányprímás, Rétes Jancsi sarja (Tilinkó), kapcsolattartó, képmutogató, históriás, szerelmes lány
Széplaky Géza – helyi hentes (Józsi), szenvedélyes játékos (Muszola-tojásba ütés, kocka), modern Zuboly, szerelmes fiatalember, Zrínyi Miklós
Czakó Gábor – keleti katona, a harcmódok tudója, idegen, vándor barát, pálos szerzetes, krónikás
Jónás Gabriella – korcsmárosné (Róza mama), pszichiáter, az álmok tudósa, mai Maab királyné
Dóczy Péter – helybéli magyar tanár (Imre), nagy borivó, nyugati katona, Alapy Gáspár, Zrínyi, a költő
Várai Áron – kolduló utcazenész